Hrad Stolpen

Hrad Stolpen najdete stát na vulkanických vyvřelinách, odtud byl také odvozen název. Majestátní věže hradu Stolpen spatříte již z dálky a uznáte, že se řadí mezi nejpěknější německé hrady.

Hrad Stolpen

Důmyslné členění hradu

Hrad Stolpen nejvíce proslavila milenka saského krále Augusta II. Silného, hraběnka von Cosel. Byla držena v hradní věži celých 49 let. V „Johannově věži“ se dnes lze podívat na místo, kde ji věznili. Naleznete tady výstavu zaměřenou na její životní osudy a nechybí ani její hrob v hradní kapli. Hradní prostory ukazují i další výstavy. Zajímavá je expozice Sklo a kámen v původních pískovcových sklepeních, přibližující řemeslnou tradici sklářů a kameníků.  Dále je zde umístěno hradní divadlo a obřadní síň. Stolpenský hradní areál se dělí na předhradí (1. hradní nádvoří ), horní předhradí (2. hradní nádvoří) a na jádro hradu, které je rovněž členěno na spodní (3. hradní nádvoří) a horní jádro hradu (4. hradní nádvoří).

Je tu i místo k posezení

Jestliže vám po prohlídce vyhládne, neváhejte zajít do jedinečných prostor Zahradní restaurace, která je situována v bývalé hradní kuchyni a jídelním sálu. Během prohlídky jednotlivých částí hradu se podíváte na tři metry hlubokou cisternu, špýchar z roku 1518, kamenný most vybudovaný po Sedmileté válce, věž pro výběrčího daní s vězením se jmény „Kacířská díra“ a „Mnišská díra“.

Dělové nádvoří vám odhalí pravé dělo ze 17. století, stojí na místě před pětibokou střílnou. Třetí nádvoří sloužilo k hospodářským účelům, postavili tady pekárnu, kovárnu, jatka, stáje i lázeňský dům. Samostatně stojí věž Seigerturm s velkými věžními hodinami. V dřívějších dobách byla bohatě vybavena hradní kaple. Zajímavou součástí hradního jádra je 82 m hluboká čedičová studna. K hloubení došlo během 17. století. Horníci se zabývali hloubením celých 22 let za použití vody a ohně. Hrad Stolpen – to je jedinečný zážitek.

Další tipy na výlety do okolí Bad Schandau:

Bad Schandau na mapě

Nabídka ubytování v okolí


Prohlédněte si naší nabídku ubytování České Švýcarsko. Výběr z přibližně 100 ubytovacích zařízení všech kategorií, od chat, chalup až po rodinné penziony či luxusní hotely. Zažijte tajemství Národního parku České Švýcarsko.

Byli jste už?

Jeden z nejhezčích a nejznámějších zámků v České republice, to je bezesporu zámek Konopiště. Zajímavé prohlídky interiérů i zahrad i třeba výletní vláček. Zámek Konopiště naleznete za Prahou ve Středočeském kraji.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

badschandau.cz

Bad Schandau

Bad Schandau - lázeňské město na Labi